Loading...

Nežiadaní votrelci

Home / novinky / Nežiadaní votrelci

Z kúpaliska, wellness pobytu alebo posilňovne si môžete priniesť oveľa viac ako iba pekné opálenie, zregenerované telo či vypracované svalstvo. Okrem príjemných zážitkov tam na vás totiž číhajú aj votrelci, ktorí vám môžu pekne otráviť pohodové dni. Ako asi správne tušíte, je reč o bradaviciach, plesni a kurích okách.

Kým bradavice spôsobujú vírusy, kurie oká vznikajú viac menej našou vinou. Väčšinou k ich vzniku stačí dlhodobý tlak na isté miesto na chodidle. Príčinou môže byť nesprávna obuv, zlé hygienické návyky a pod. Preto ich liečba, o ktorej si prezradíme niečo viac v riadkoch nižšie, bude efektívna, ak odstránime príčiny ich vzniku. Plesňové ochorenia sa zase šíria rýchlosťou svetla najmä v posilňovniach a bazénoch, kde stačí jeden netolerantný a neliečený jedinec, ktorý sa so svojou plesňou podelí ľahkovážne s ostatnými. Preto by sme mali do takýchto rizikových oblastí vykročiť jedine vo vlastných prezúvkach.

Plantárne bradavice

Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa veľmi rado šíri v bazénoch, saune alebo v sprchách. Má podobu bolestivých okrúhlych výrastkov, ktoré sa rýchlo rozširujú do podkožia. Účinne ich možno liečiť pomocou kyseliny salicylovej buď v podobe náplaste alebo masti, ktorú dostanete kúpiť v lekárni. V našich lekárňach si tiež môžete kúpiť perá či spreje naplnené tekutým dusíkom. A, pochopiteľne, riešením je tiež ich chirurgické odstránenie u kožného lekára. Ak sa liečba vydarí a bradavice zmiznú, nesmiete zabúdať na prevenciu pred ich opätovným vznikom. Stačí len trhlinka na koži a vírus, ktorý v sprche zanechal nejaký „milý jedinec“ sa do nej dostane a bude sa šíriť veselo ďalej.

Kurie oká

Kurie oká predstavujú zhluk buniek, ktoré majú vlastný koreň a šíria sa. Vznikajú v dôsledku trenia, alebo veľkého tlaku na určité miesto, najčastejšie na chodidlách pri kosti a prstov na nohách. Aj pri ich liečbe predstavuje účinnú látku kyselina salicylová aplikovaná v náplastiach alebo v mastiach. Podobne, ako pri liečbe bradavíc, môžete tiež použiť perá a spreje naplnené tekutým dusíkom. Ak samoliečba nebude úspešná, alebo sa radšej ihneď zveríte do ruky odborníkom, môžete vyhľadať kožného lekára za účelom chirurgického odstránenia alebo vyskúšať menej známu metódu liečby pulzným svetlom. Kurie oká na rozdiel od bradavíc sa vyskytujú najmä u starších ľudí, ktorí nevhodnou obuvou a vekom pribúdajúcimi výrastkami na chodidlách vytvárajú vhodné podmienky pre ich vznik. Ich odstránenie je zdĺhavé a chôdza je veľmi bolestivá. Prevenciou preto aj vo vyššom veku môžu byť ortopedické mäkké a ľahké topánky, vložky do topánok, ktoré nájdete aj u nás v lekárni.

Prírodná medicína

Naše staré mamy poznajú na liečbu bradavíc a kurích ok veľa ľudových receptov z prírody. Za zmienku určite stojí rastlina Lastovičník väčší, ktorý je určite vhodný ako doplnková liečba. Môže sa použiť napríklad vo forme kúpeľov alebo môžete šťavu zo stonky prikladať priamo na bradavicu či kurie oko. Latovičník obsahuje účinné látky, ktoré pravidelným a dlhodobým používaním dokážu vírus v bradavici zničiť. Ďalej sa odporúča cibuľová masť alebo nasolená cibuľa, ocot s citrónom a pod.

Ach, tie plesne…

Zbaviť sa plesní je často dlhodobejší proces, ktorý vyžaduje systematickosť a dôslednosť v aplikovaní liečiv. Plesne najčastejšie spôsobuje huba Trichophytonrubrum, ktorá rastie v teplom a vlhkom prostredí a usádza sa na popraskanej koži. K prvým príznakom patrí svrbenie a pľuzgieriky. Toto štádium vám odporúčame nezanedbať, naopak! Je potrebné čím skôr začať s liečbou, dodržiavať prísnu hygienu, nosiť iba bavlnené ponožky a používať vlastný uterák, aby sa pleseň nešírila v rodine. Ideálne je prať použité uteráky a ponožky oddelene. Je potrebné rátať s tým, že liečba plesne je komplexná a dlhodobá, pri nechtovej mykóze to môže byť minimálne 6 mesiacov. Dostupnými a voľnopredajnými liečivami vhodnými na liečbu sú napríklad masti, krémy a laky na nechty. Ak pleseň postihne nechty, je potrebné ich raz do týždňa spilovať a natierať liečivým lakom, až kým nenarastie nový a zdravý necht. Aj v tomto prípade je však najdôležitejšia včasná prevencia. V letnom období sú to vzdušné topánky, aby sme nevytvorili pôdu pre plesne a hygiena. Ak má niekto sklon k zvýšenému poteniu chodidiel, existujú deodoranty na nohy, antimikrobiálne spreje do topánok, s ich výberom radi poradíme v našich lekárňach.

Pokračujte v užívaní leta a nezabudnite! Bez vlastných topánok či šľapiek ani na krok!

Zdieľaj: